Jakie były, są i będą losy Mistic Tarot Beaty Marcinkowskiej

awatar swiatŻeby odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie dotyczące talii, której poświęciłem swoje niedawne rozważania w trzech częściach (część I, część II, część III) postawiłem kartami Mistic Tarot rozkład oparty na Kapłance z talii Rider Waiteʼa, zwany „Tajemnicą Kapłanki”, zakładając z góry, że blotki, które pojawią się w rozkładzie, będę interpretował według klucza podanego przez Joava Ben Dova w odniesieniu do CBD TAROT DE MARSEILLE.

Oto Kapłanka  z talii Rider Waiteʼa:

Kapłanka

Jako krzyż na piersi Kapłanki wyszły dwie siódemki, w pozycji pionowej Siódemka Denarów, a w pozycji poprzecznej – Siódemka Mieczy.

Krzyż

Pierwsza z nich mówi o tym, że talia ta stanowi wprawdzie coś nowego, ale dobrze przyjętego przez istniejący układ, co nie oznacza bynajmniej, że ze zrozumieniem, już prędzej z protekcjonalną aprobatą. Druga karta mówi, że tego rodzaju aprobata nie była bynajmniej i nie jest celem autorki, że dobrze ona wiedziała, co chce tą talią wyrazić, i jej intencje były całkowicie czyste, bez domieszki podejścia komercyjnego, które często oznacza ustępstwo na rzecz gustów i nawyków odbiorcy i obniżenie poziomu.

Jako trzy fazy Księżyca nad głowa Kapłanki wyszły, licząc od prawej do lewej, kolejno Giermek Kielichów jako wpływ malejący, XVI Wieża Boga jako wpływ obecnie najsilniejszy i As Mieczy jako wpływ rosnący.

Fazy Księżyca

Pierwsza karta mówi o tym, że do tej pory talia ta była przeważnie odbierana w sposób raczej naiwny, po prostu „sercem”, bez towarzyszącej temu refleksji. Sygnifikatorem talii jest na tej karcie gołębica, symbol ducha zstępującego z nieba na ziemię i przyjmowanego do serca (czyli na karcie do kielicha), w formie uczucia czy też wiary. Druga karta, wielki arkan XVI Wieża, a więc karta o dużym ciężarze gatunkowym, pokazuje, że obecnie walnął z nieba piorun, żeby zerwać z takim naiwnym odbiorem i dostrzec, że w tej talii też niejeden piorun się kryje, a nie tylko słodkie gołąbki. Trzecia karta, As Mieczy, mówi o tym, że w nadchodzącym czasie talia ta będzie odbierana z coraz większym zrozumieniem intelektualnym, jako zawierająca określoną ideę, koncepcję, a nie tylko przemawiająca do uczuć. Miecz umysłu służy do tego, żeby z mętnej wody wiary i uczucia wydobywać prawdę w postaci zrozumiałej dla myślenia. Orzeł na rękojeści miecza jest symbolem ducha wznoszącego się ponad ziemię ku niebu, tzn. w rejony, gdzie ten duch występuje jako czysty, nie obciążony zaciemniającą go domieszką zmysłową i uczuciową.

Jako dwie kolumny wyszły odpowiednio karty Szóstka Buław, oznaczająca to, co jawne, i Król Kielichów, oznaczający to, co ukryte.

Kolumny

Pierwsza z nich mówi o tym, że Mistic Tarot wchodzi we współpracę z innymi taliami tarota, z którymi coś ją łączy, na przykład jako polską talię albo jako talię niekonwencjonalną, opartą na oryginalnej, odchodzącej od tradycji koncepcji, co zostało wyeksponowane w postaci dwóch siódemek tworzących omówiony wyżej krzyż. Współpraca ta polega z grubsza na tym, że każda ze stron ma cele inne, ale interesy wspólne z innymi i dlatego te cele harmonizują ze sobą. Druga karta mówi o kimś, kto nie działa w sposób jawny, ale ma wpływ na dalsze losy tej talii. Jest to osoba wpływowa (jakby nie było król), życzliwie nastawiona do talii, ale nie na tej zasadzie jak omówiony już Giermek Kielichów, bo jej horyzont jest rozległy, a poziom duchowy wysoki, czego symbolem jest widoczny w oknie orzeł, symbol ducha wznoszącego się. Rzeźba nad kominkiem – przedstawiająca uskrzydlonego lwa, jako element znany nam już z Arcykapłanki i Arcykapłana – nadaje mu tym bardziej duchowy, a nawet duchowo-sakralny charakter. A ogień płonący pod tą rzeźbą pokazuje, że nie jest to bezsilny pusty symbol, ale symbol żywy, mający moc wywierania wpływu na rzeczywistość.

Kartą odpowiadającą Księżycowi pod stopami Kapłanki, mówiącą o tym, co dalej, w jakim kierunku sprawa zmierza, co przyniesie najbliższy czas, jest wielki arkan X Koło Fortuny.

Koło Fortuny

Oznacza ona, że co ma być, to będzie, bo wszystko toczy się zgodnie z przeznaczeniem, a ta talia ma swoje przeznaczenie, nie jest drobiazgiem bez znaczenia, którego los jako nieważny zostaje pozostawiony przypadkowi. Kontekst Króla Kielichów i Asa Mieczy wskazuje na to, że obracające się Koło Fortuny wynosi obecnie tę talię w górę, bo sytuuje się ona po stronie uskrzydlonego jednorożca, a nie smoka.

Żebyśmy mogli wiedzieć, co konkretnie to Koło Fortuny przyniesie omawianej talii, musiałaby nam Kapłanka zdradzić swą tajemnicę. Ale jej nie zdradziła, bo jako karta odpowiadająca księdze na jej kolanach nie wyszedł żaden wielki arkan, lecz jedynie blotka.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s