Archetypy tarota oraz ich rozpoznawanie we własnym życiu

Autor: Aurelian Łasasowski

AurelianArchetypy w tarocie powiązane są ściśle z nieświadomością ludzkości, która przejawia się w naszych snach. Sny mogą więc stanowić uzupełnienie wiedzy o tarocie. 22 wielkie arkana tarota zawierają treści utrwalone w tzw. nieświadomości zbiorowej całej ludzkości, poprzez którą wyraża się nasza podświadomość. Zrozumienie archetypów najczęściej uzyskuje się podczas pracy z tarotem, opierającej się na „intuicji”, która stanowi coś w rodzaju anteny satelitarnej, radia, teleodbiornika wykorzystującego nieświadomość zbiorową do odczytania informacji potrzebnych do uchwycenia możliwych przyczynowo-skutkowych wydarzeń.

Sięgając głębiej, dotykamy namacalnie nieskrystalizowanej energii owych archetypów, które zawieszone są w próżni nieświadomości jako niematerialnej rzeczywistości pozbawionej czasu i przestrzeni – w tzw. świecie astralnym. Owe indywidualne matryce przeznaczenia jednostki (osoby) mogą, ale nie muszą skrystalizować się w rzeczywistości fizycznej, czyli się spełnić-wypełnić, gdyż człowiek ma wolną wolę i zarazem jej nie ma, ponieważ jest ograniczony przez gotowy scenariusz życia, odpowiadający koncepcji celów rozwoju, jaki obrała sobie dusza przed wcieleniem się na ziemi.

Znając wcześniejsze życie danego człowieka oraz to, kim jest i czym się zajmuje, jakie ma predyspozycje charakterologicznie, uzyskujemy możliwość wpływania na transformację owych archetypów wyrażanych przez wielkie arkana. Zmiany owe występują w chwilach zetknięcia z tym, co sobie nasze dusze ustaliły, zanim wcieliły się na ziemi, podczas nieświadomych momentów zwanych déjà vu. Takie odczucie, choć często niezrozumiałe a zarazem odbierane podczas ich doświadczania jako niezwykłe (widzimy miejsce, które znamy, choć go nie pamiętamy, bo za tego życia nigdy w nim nie byliśmy, spotykamy kogoś po raz pierwszy i nieświadomie czujemy, że znamy tą osobę, i wiemy, że odegra ważną rolę w naszym życiu).

Określenia archetypu wpływającego na dany okres życia, głównie roku, dokonujemy w sposób następujący:

Data urodzenia = 15.07.1981 = 1 + 5 + 7 + 1 + 9 + 8 + 1 = 32
+ rok = 2015
= 3 + 2 + 2 + 1 +5 = 13 (Wielki Arkan XIII Śmierć )

W moim przypadku archetypem kluczowym w 2015 roku będą transformacje i liczne zmiany, przewartościowania oraz stawianie czoła wszelkim niebezpieczeństwom, by być jeszcze lepszym człowiekiem. Chcąc poznać ukrytą głębię, sprowadzamy pełną liczbę drogą numerologiczną do tzw. liczby podstawowej (od 1 do 9), czyli :

13 ( XIII Śmierć ) = 1 + 3 = 4 ( IV Cesarz )

A więc ten rok będzie dotykał spraw związanych z władzą, panowaniem nad wydarzeniami oraz nad sobą samym. Czyli praca, stabilność życiowa, kariera, zmiany wewnętrzne uwidocznione na zewnątrz. Wojna z sobą samym doprowadzi do zwycięstwa lub przegranej w moim życiu. I wszystko zależne będzie od mnie, od tego, czy zapanuję nad tymi energiami ( XIII Śmierć), czy nie. Jeśli zapanuję, dostąpię zasłużonej nagrody i ominę śmiertelne niebezpieczeństwa grożące utratą mocy (IV Cesarz ).

Jeśli liczba roku da wynik wyższy niż liczba wielkich arkanów, to odejmujemy od niego liczbę 22 w celu uzyskania archetypowej liczby głównej. Np. wynik 23 lub 24, 25 itp., da odpowiednio wielkie arkana I Mag, II Kapłanka, III Cesarzowa itp. i wówczas to będzie jedyny kluczowy Arkan do całego roku. Gdyby wyszedł wynik 22, to należy go potraktować jako Głupca XXII oraz jako 2 + 2 = 4, czyli jako IV Cesarza, co wskazywałoby na potrzebę wychowania, czerpania wiedzy w twardej męskiej szkole życia, bądź udzielania tej nauki komuś młodszemu na niższym poziomie rozwoju poprzez wejście w rolę ojca, szefa, króla, który pokieruje rozwojem osób słabszych, mniej wykształconych itp.
Jeśli chcecie poznać dalsze szczegóły, wówczas do liczby uzyskanej z daty urodzenia i liczby roku wystarczy dodać liczbę danego m-ca by przyjrzeć się, jakie archetypy będą dodatkowo wpływać na zrozumienie całości. U mnie z daty urodzenia i liczby roku wychodzi 13. Jeśli chcę poznać miesiąc marzec 2015 r., to otrzymam:

13 ( XIII Śmierć ) + liczbę miesiąca 3 = 1 + 3 + 3 = 7 (VII Rydwan ).

Kiedy liczba 22 jest przekroczona, wówczas tak samo odejmujemy 22 dla uzyskania głównej archetypowej jednostki energii nieświadomości.

Całość ostatecznie przedstawia się tak :

XIII Śmierć – IV Cesarz – VII Rydwan.

Marzec 2015 symbolizuje więc u mnie zmiany życiowe związane z rozwojem, pójściem naprzód oraz pewnym niebezpieczeństwem, któremu będę zmuszony stawić czoło, żeby ostatecznie osiągnąć zwycięstwo, jeśli nie zejdę z właściwej drogi (VII Rydwan ). Zagrożeniem będzie brak kontroli (IV Cesarz), a więc należy pamiętać o odpowiedzialności i rozwadze oraz wziąć pod uwagę dojrzałość i mądrość życiową w celu niepopełnienia błędów, które mogą stanąć na drodze do osiągnięcia pełni sukcesu oraz spełnienia, na jakim będzie mi zależało w tym odcinku czasu.

To tyle o archetypach oraz systemie, który rzadko stosuję, a którym chciałem się z wami podzielić. Mam nadzieję, że będzie on czytelny i jasny oraz pozwoli wam zrozumieć głębsze połączenia występujące w świecie ezoteryki, prowadzące do właściwych odpowiedzi czerpanych z nieświadomości tak zbiorowej, jak i indywidualnej.
Aurelian Łasasowski

4 comments

 1. Ciekawe spostrzeżenia. Dzięki za dzielenie się wiedzą.
  „analityczne zastosowania tarota sprawia kłopot gdyż sprawdza znajomości archetypów i rozumienie tego, co nazywamy psychologią czy też filozofią tarota. Filozofii tarota i analizy zależności uczymy się poprzez rozważanie znaczeń symboli i praktykę rozkładów” – autor Piotr Horn. http://www.tarot.com.pl/co-warto-wiedziec

  Zapraszam do dokonania wpisu do katalogu ezoterycznego http://www.tarot.com.pl
  pozdrawiam
  Robert

  Polubienie

  1. Przyznam, że artykuł jest bardzo interesujący. Osobiście uważam sny oraz ich interpretację za dość ważne i skuteczne narzędzie wspierające pracę z tarotem. Niestety jest dość trudne użyć go dla kogoś obcego. Interpretacje snów wymagają o wiele więcej pracy i czasu spędzonego z danym człowiekiem, co nie zawsze jest możliwe. Ilekroć jednak stawiam tarota samemu sobie, zawsze wspomagam się snami. To czasami pomaga w prawidłowej interpretacji kart.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s