Afera z profesorem Hartmanem

awatar swiatZaangażowałem się wczoraj w sprawę profesora Jana Hartmana jako „kolegi” z branży filozoficznej. Napisałem nawet artykulik na ten temat na swoim blogu. A dziś postanowiłem zbadać całą tę aferę za pomocą kart z „Tarota Apokalipsy”.

Kim jest w tym wszystkim Jan Hartman i o co tak naprawdę mu chodziło? Wyszedł wielki arkan IV Cesarz.

Jaki w istocie problem poruszył Jan Hartman w artykule na swoim blogu, który zapoczątkował całą tę aferę wokół niego? Wyszła Trójka Mieczy – Bierzmowanie.

04_Emperor EN_PL3 Swords EN_PL

Karty mówią więc, że posunięcie Hartmana należy rozumieć w kontekście walki o władzę. Jest to jasne zwłaszcza w odniesieniu do tego, jak zachowała się druga strona. Hartman został natychmiast wyrzucony z Twojego Ruchu. Najwyraźniej w ten sposób została odczytana cała sprawa przez Janusza Palikota. W innym wypadku tak by się przecież nie wnerwił, a najpewniej w ogóle by się nie wnerwił.

A jaka sprawa została w istocie przez Hartmana poruszona? Sakrament bierzmowania otwiera nowy etap w życiu chrześcijanina. Do tej pory jego przynależność do wspólnoty religijnej była bezrefleksyjna, niezależna od jego woli i świadomości. Teraz ma się stać świadomym chrześcijaninem, zrozumieć i zaakceptować treść swojej wiary i fakt, że został bez pytania o zgodę ochrzczony jako noworodek. W praktyce często jednak ten sakrament staje się „sakramentem pożegnania z Kościołem”. W polskim katolicyzmie ma on niewielkie znaczenie. Polski Kościół w istocie nie chce, żeby Polak-Katolik był świadomym chrześcijaninem, woli stanowczo, żeby pozostał katolikiem bezmyślnym. I taka była w istocie reakcja na problem poruszony przez Hartmana: o tych sprawach nie wolno nawet dyskutować, to, co proponuje Hartman (rozmawiać) jest obrzydliwe! Zdumiewające, ale taka właśnie była reakcja bardzo dużej grupy osób wypowiadających się w tej sprawie. „Sakramentowi bierzmowania mówimy NIE!”

Następnie zapytałem kart, jaki ta cała sprawa będzie miała skutek dla Jana Hartmana, a jaki dla Twojego Ruchu. Na pierwsze pytanie wyszła Królowa Pentakli – Pogaństwo. Na pytanie drugie – wielki arkan XIV Umiarkowanie.

Queen of Pentacles EN_PL14_Temperance EN_PL

Oznacza to, że Jan Hartman wypadnie z mainstreamu, bo taki sens ma ta Królowa w kontekście trzech pozostałych królowych, które oznaczają trzy główne odłamy chrześcijaństwa (prawosławie, katolicyzm, protestantyzm). Dla jego osobistego rozwoju taki bieg spraw może być korzystny. Dla tzw. „kariery” – niekoniecznie.

Natomiast Umiarkowanie oznacza, że Twój Ruch straci swoją tożsamość, przestanie być „lʼenfant terrible” polskiej polityki, wchodząc do mainstreamu, tzn. przytulając się do Platformy Obywatelskiej. Janusz Palikot jest na tej karcie owym chudzielcem na lwie, kierującym wielkie serce ku pupie kobiety unoszonej przez orła. Ta kobieta to, oczywiście, Ewa Kopacz. Numer karty (XIV) oznacza, że niebawem klub poselski Twojego Ruchu przestanie istnieć (gdy liczba jego posłów stanie się mniejsza niż 15). A wtedy Twój Ruch tym bardziej się „umiarkuje”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s