Ciekawostki prasowe

Przed wojną ukazywało się w Polsce wiele czasopism okultystyczno-ezoterycznych.
Poniżej zamieszczamy informacje, których próżno szukać w skarbnicy wiedzy wszelakiej. Jest to autorskie opracowanie pana Igora Alexandra (Tarocista.pl). Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów autora.

Perłą w koronie ówczesnej prasy ezoterycznej był:
Kurier Metapsychiczny” – cotygodniowy dodatek do krakowskiego „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Redaktor naczelny L. Szczepański.

Zagadnienia Metapsychiczne” – kwartalnik wydawany w Warszawie w latach 1924-1928. Czasopismo poświęcone było badaniom nadnormalnych objawów duchowych i fizycznych dziedzin bytu. Niewątpliwie ambitne treści pióra szacownych person. Redaktorem naczelnym był P. Szmurło, a w kolegium redakcyjnym zasiadał noblista… sam Władysław Reymont.

fb_243Świt–Wiedza Tajemna” – ogólnopolski miesięcznik okultystyczno–literacki, wydawany w Warszawie w latach 1926-1939. Redaktor naczelny Szyller–Szkolnik. Kolegium redakcyjne tworzyło sześcioro entuzjastów wiedzy tajemnej m.in. Panny D. panna Eviguy-Rara (znana również jako wróżka Evigna), wróżka Pari Banu, a także publikujący pod pseudonimem literaci.
Z początkiem lat 30. w miarę rozrastania się działalności ezoteryczno – wydawniczej utworzono „Dodatek Literacki” osobne pismo kwartalne, w którym publikowano teksty (głównie ezoteryczne opowiadania i wiersze) nadsyłane przez czytelników.

Światło zagrobowe” – pismo wydawane we Lwowie.

Świat Ducha” – miesięcznik

Przegląd Teofizyczny

Świat Niewidzialny

Świat Nadzmysłowy” – miesięcznik kolportowany wyłącznie na Mazowszu

Odrodzenie” – miesięcznik poświęcony sprawom odrodzenia człowieka i badaniom zjawisk duchowych. Redaktor naczelny i wydawca J. Chobot, współpraca redakcyjna A. Podżorski.

Słoneczniki-Przegląd Wiedzy Pomijanej

Lekarz Tybetański

Przegląd Ezoteryczny” – dodatek okolicznościowy do czasopisma „Rubikon”

Wyzwolenie” – miesięcznik Polskiego Towarzystwa Teozoficznego na Śląsku Cieszyńskim, wydawany w Wiśle. Redaktor naczelny A. Podżorski
(ciekawostka: imć Podżorski był nie tylko teozofem, ale również badaczem i wielbicielem góralskiej kultury, w 1964 roku doprowadził do otwarcia Muzeum Beskidzkiego w Wiśle; placówka jako patrona obrała tegoż właśnie skromnego człowieka wiedzy tajemnej. Przy okazji warto wspomnieć, iż to maleńkie muzeum w swych zbiorach posiada pamiątki również po wybitnym badaczu zjawisk mediumicznych Julianie Ochorowiczu).

Hejnał” – miesięcznik ukazywał się w Wiśle i okolicy, a kierowany był do tych, tu cyt. „którzy już znaleźli odpowiedź na pytanie, czy żyjemy po śmierci – którym nie trzeba już udowadniać i tłumaczyć, co to ponowne zradzanie się (reinkarnacja) i co to karma – którzy wierzą przede wszystkim w Boga i Jego bezgraniczną Miłość, i którzy wiedzą już, że Bóg nie karze ani nie sądzi”.

Wiedza Duchowa” – miesięcznik ukazujący się w Galicji. Redaktor naczelny Jan Hadyna.
Założeniem czasopisma była niejako synteza duchowej wiedzy, zebranie wszystkiego co dotąd powiedziano o rozwoju ducha: poglądy antropozofów, teozofów, spirytystów, myśli ludzi ówczesnej ezoteryki. Około roku 1934 „Wiedzę duchową” scalono z innym czasopismem ezoterycznym… „Lotos”.

Lotos” – ogólnopolski miesięcznik poświęcony rozwojowi i kulturze życia duchowego, wydawany w latach 1934–1939. Redaktor naczelny Jan Hadyna
Treści ściśle nadzorowane przez, tu cyt. „Organ Towarzystwa Parapsychologicznego im. Juliana Ochorowicza we Lwowie i ogniska badań ezoterycznych i metapsychicznych”.DSC06911

Tuż po wojnie usiłowano wskrzesić „Świt”, nawet powstał jeden numer, jednak powojenne realia (zwłaszcza lata 1948-1955) zmusiły sympatyków szeroko pojętej ezoteryki ku stopniowemu schodzeniu do podziemia. Wspomniany powojenny okres był najmroczniejszym czasem, w którym marzenie o Świcie czy Oświeceniu siłą tłumiły szykany oraz dotkliwe kary.

A oto czarna perła: unikatowy w skali kraju blankiet pocztowy na prenumeratę „Świtu” – niemy świadek swoich czasów (kliknij zdjęcie aby powiększyć).

fb_314

Poniżej kilka pamiątkowych zdjęć z pism „Świt” i „Lotos”:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

I jeszcze kilka innych ciekawostek prasowych ze świata ezoteryki:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s