Ezoteryczne misterium karty Umiarkownie

awatar swiatNiedawno uwagę Klubu Tarota przyciągnęła nieukończona jeszcze talia „Star Tarot” autorstwa Cathy McClelland:

A mnie w tej talii zainteresowała przede wszystkim karta Umiarkowanie – ponieważ widoczny jest na niej nasz Anioł Tęczowy, z którego inspiracji powstał «Tarot Apokalipsy».

Isara 14 Umiarkowanie

Anioł ten pojawia się w Apokalipsie:

„I widziałem innego potężnego anioła zstępującego z nieba, odzianego w obłok, z tęczą wokoło głowy, którego oblicze jaśniało jak słońce, nogi zaś jego były jak słupy ognia. A w ręku swoim miał otwartą książeczkę. I postawił prawą nogę swoją na morzu, lewą zaś na lądzie.” (Apokalipsa 10, 1-2).

Na karcie mamy zarówno tęczę nad głową, jak i prawą nogę w wodzie a lewą na ziemi, lecz zamiast oblicza jaśniejącego jak słońce – słońce, na którego tle widoczna jest głowa Anioła.

Na kartę Umiarkowanie w kontekście «Tarota Apokalipsy».zwraca uwagę pewien bardzo ciekawy sen Edyty Siembab, która zresztą jako pierwsza w naszym gronie zidentyfikowała autorkę i podała nazwę talii Star Tarot. Jest to sen z 30.12.2013.

„[…] Potem śnił mi się Mirek Czylek, który wnosił i układał na stole prostokątne banery, reklamy, które miały włączone ekrany. Wśród reklam była też reklama «Tarota Apokalipsy», w której występował Robert De Niro. Robił sztuczki z kart, miał bardzo zwinne palce, a gdy łączył talię, to na spodzie była za każdym razem karta Umiarkowanie. Wtedy on sprawdzał i bardzo z tego powodu się cieszył, szeroko się uśmiechając.”

To, co robi Mirek Czylek w tym śnie – w połączeniu z «Tarotem Apokalipsy» – związane jest zapewne z jego aktywnością w Klubie Tarota, którą można bliżej określić jako działalność promocyjną. Czymże bowiem są w istocie te wywiady z tarocistami, recenzje talii tarota i tym podobne rzeczy, jakie zamieszczamy na stronie Klubu Tarota?

Natomiast Robert De Niro to zagadka do rozszyfrowania. Moim zdaniem chodzi o numerologiczny sens jego daty urodzenia. Robert De Niro 17. 08. 1943 = 8 + 8 + 17 = 33.

Natasza Czarmińska w książce „Liczby Losu” tak pisze o wibracji liczby 33, jednej z tzw. liczb mistrzowskich:

Służba uniwersalna. Liczba twórczości i komunikacji, zwana jest wibracją Chrystusową. Znajduje się pod wpływem planety Neptun, wyższej oktawy Wenus, która wyraża najczystszą wibrację miłości uniwersalnej. Liczba Mistrza, Nauczyciela, Przewodnika. Liczna spełnienia człowieka świadomego swego ciała i ducha. Wiedza, mądrość, ewolucja i współczucie. Tendencją negatywną osób, których dotyczy ta liczba, jest potrzeba pokazywania innym, jak bardzo się dla nich poświęcają.”

Można dodatkowo zredukować liczbę roku z 17 do 8 i wtedy data urodzenia Roberta De Niro przybierze postać trzech ósemek, co jako 888 będzie grecką gematrią imienia Jezus (Iesous). Liczbę tę można przedstawić jako 888 = 37 x 24, a 37 to w świetle moich badań gematryczno-numerologicznych liczba Chrystusowa, przeciwstawna liczbie 47 jako podstawowej liczbie Tęczowego Anioła, który inspirował «Tarota Apokalipsy» i najwyraźniej też pojawia się na karcie Umiarkowanie w Star Tarot.

Czy jednak rzeczywiście chodzi tu o przeciwstawność obu liczb i obu tych istot duchowych? Można mieć co do tego wątpliwości. Kluczowe z mojego punktu widzenia określenie anioła z książeczką z 10 rozdziału Apokalipsy – tęcza wokół głowy (iris epi ten kefalin) – ma gematrię 1702 = 37 x 46, a więc zawierającą Chrystusową liczbę 37. Ale z kolei drugie ważne określenie – oblicze jak słońce (to pros opon hos ho Helios) – ma gematrię 3008 = 47 x 64, czyli zawierającą „Tęczową” liczbę 47.

Można też zauważyć, że Chrystusowa liczba 37 zapisana słowami greckimi – triakonta kai hepta – ma gematrię 1269 = 47 x 27, zawierającą „Tęczową” liczbę 47. A do tego Viola Isara Eichler, która jako pierwsza zwróciła moją uwagę na Star Tarot, została niedawno przyjęta do Klubu Tarota z tym właśnie numerem 1269.

I wreszcie jeżeli do „Chrystusowej” mistrzowskiej liczby 33, która jest liczbą daty urodzenia Roberta De Niro, dodamy numer karty Umiarkowanie, czyli 14, otrzymamy znowu „Tęczową” liczbę 47.

Co to wnosi do interpretacji Umiarkowania? Umiarkowanie oznacza w zasadzie dopełnienie, dodanie elementu brakującego w celu uwolnienia się od pierwotnej jednostronności. „Tęcza wokół głowy” wymaga – jako uzupełnienia – właśnie tej głowy, która została określona słowami „oblicze jak słońce”. Albo na odwrót, sama tylko głowa, jako symbol zamkniętego w sobie bytu osobnego, potrzebuje wyjścia poza siebie, rozszerzenia swojej punktowej tożsamości tak, by rozciągała się jak najszerzej na zewnątrz – by „otoczyła się tęczą”.

Jeżeli przyjrzymy się dokładniej tej tęczy na karcie Umiarkowanie, zauważymy, że ma ona odwróconą sekwencję kolorów w porównaniu z tęczą, jaką oglądamy na niebie w naszym fizycznym świecie. To samo zresztą widzimy na karcie Umiarkowanie w Tarocie „Droga” Marzeny Mirewicz-Czumaczenko:

TęczaUmiarkowanie Cz

Wspominałem już niedawno, że w relacji człowiek – świat duchowy zachodzi na ogół proste odwrócenie: dół staje się górą, a góra dołem. Dodam teraz, że te dwa światy są nawzajem swoimi dopełnieniami. Człowiek powinien się dopełnić poprzez otworzenie się na świat duchowy, a świat duchowy urzeczywistnia się poniekąd przez swoje „uczłowieczenie”, zstąpienie w skończoność. Ten Anioł na karcie Umiarkowanie jest symbolem owego wymiaru, o który powinno się wzbogacić i na który powinno się rozciągać nasze człowieczeństwo, i zarazem owego kierowania się ku nam świata duchowego.

Zauważmy, że na skrzydłach anioła kolory układają się w sekwencji odwrotnej niż w naszym systemie czakr przedstawianym za pomocą siedmiu kolorów tęczy. Czerwień anioł ma na górze, a fiolet na dole.

Interpretacja oblicza jaśniejącego jak słońce i tęczy nad głowa w kontekście Chrystusa i Anioła Tęczowego ujawnia nieprzyjemną sprzeczność naszego chrześcijańskiego świata, polegającą na tym, że w sferze jego duchowości, a ściślej biorąc, jego religii, akcent położony jest na wyrzekanie się własnego ja, czego wzorem jest nawet sam Jezus Chrystus, kiedy powtarza: „Nie ja, lecz Ojciec, nie moja wola, lecz wola Ojca”, a w życiu realnym i panującym w świecie zachodnim światopoglądzie liberalnym – każdy sobie rzepkę skrobie. Chrystus byłby więc symbolem kogoś, kto przekreśla blask bijący z jego własnego oblicza, wskazując na tęczę wokół siebie, którą otoczył go Ojciec. A Anioł Tęczowy reprezentuje i jedno, i drugie, zarazem blask bijący z oblicza, jak i tęczę wokół głowy. Wkracza teraz w dzieje świata, by dokonać Umiarkowania.

14_Temperance EN_PL

W «Tarocie Apokalipsy» oba rozważane aspekty zostały konkretnie odniesione do pierwiastka męskiego i żeńskiego. Pierwiastek męski, podmiotowy reprezentuje Jezus na uziemionym, pozbawionym skrzydeł lwie, a pierwiastek żeński – Maria Magdalena na orle, jako „wieczna kobiecość ciągnąca wzwyż” i ta, która jest w stanie rozpiąć mężczyźnie tęczę wokół głowy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s