Wielkie arkana i stulecia

awatar swiatNiedawna 70 rocznica powstania warszawskiego skierowała przelotnie moją uwagę na historię i zacząłem się zastanawiać, co właściwie może z tego wynikać, że czas historyczny dzieli się w sposób konwencjonalny na stulecia, zwane też wiekami. Na tzw. zdrowy rozsądek pewnie nic, ale dokonując nad takim pytaniem refleksji rozumem ezoterycznym, nie sposób nie zauważyć, że poszczególne stulecia powinny nieść z sobą odmienną wibrację numerologiczną. Co więcej, obecny XXI wiek odpowiada pod względem numeru wielkiemu arkanowi Świat, kończącemu sekwencję wielkich arkanów, a to oznacza, że właśnie zamyka się pełny cykl wielkich arkanów, rozpoczęty wraz z początkiem tzw. „naszej ery”.

Przyjmuje się dość ogólnie podział „naszej ery” w naszym europejskim kręgu kulturowym na starożytność, średniowiecze i czasy nowożytne, z tym zastrzeżeniem, że początek naszej ery wypada około środka starożytności i z tego punkty widzenia nowa era zaczynałaby się mniej więcej wraz z końcem epoki hellenistycznej i początkiem cesarstwa rzymskiego. Średniowiecze zaczynałoby się z kolei wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego, czy dokładniej, zachodnio-rzymskiego (476 n.e.), gdyż cesarstwo wschodnio-rzymskie trwało samodzielnie nadal jako tzw. cesarstwo bizantyńskie i upadło dopiero po tysiącu latach (1453), co jest jedną z dat wyznaczających początek nowożytności.

Z kolei w przełomy tysiącleci wpisuje się inne cesarstwo, mianowicie Święte Cesarstwo Rzymskie, zwane później Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego lub Tysiącletnią Rzeszą Niemiecką (I Rzesza 962-1806, II Rzesza 1871-1918, III Rzesza 1933-1945).

Popatrzmy na tę ogólną chronologię z punktu widzenia wielkich arkanów. Średniowiecze zaczyna się w V wieku pod znakiem wielkiego arkanu Papież. I to się zgadza, ponieważ średniowiecze było okresem zdecydowanie zdominowanym przez religię. Nowożytność zaczyna się w XV wieku, czyli pod znakiem wielkiego arkanu Diabeł. No cóż, z religijnego punktu widzenia to też się zgadza.

05_the_hierophant15_the_devil

Zakończony kilkanaście lat temu XX wiek byłby z tego punktu widzenia stuleciem Sądu Ostatecznego. W zasadzie tak. Dwie niezwykle krwawe wojny światowe, nazizm i stalinizm, Holokaust i bomba atomowa i wiele innego paskudztwa, zaiste sądny wiek. Niektórzy historycy mówią, że XX wiek był krótki (1914-1989) w odróżnieniu od długiego wieku XIX (1789-1914). Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku kończy się tzw.La Belle Époque” (liczona konwencjonalnie od 1871 roku), co oznacza, że skończyło się już ładne, a zaczęło się bardzo brzydkie. W sferze kultury i sztuki jeszcze do niedawna tkwiliśmy wciąż w XIX wieku, bo był on ładny, piękny, zrozumiały w porównaniu z nowoczesną awangardową sztuką czy też filozofią jako czymś brzydkim i zupełnie nie dla ludzi. Inaczej mówiąc, ten XIX wiek świecił nam i promieniował niczym Słońce – wielki arkan XIX.

a19a20

I tak dalej, i tak dalej. Można na przykład zauważyć, że niebywała ekspansja islamu zaczęła się w VII wieku, czyli na Rydwanie. Że nasze państwo polskie jako członek europejskiej rodziny państw chrześcijańskich, a także Święte Cesarstwo Rzymskie powstało w X wieku, czyli na Kole Fortuny itd. itd. I że upadek Polski w czasach saskich i trzy kolejne rozbiory miały miejsce w wieku XVIII, odpowiadającym wielkiemu arkanowi Księżyc, a za to polska kultura narodowa, z Chopinem na czele, jako rdzeń tożsamości duchowej naszego narodu, wystrzeliła nagle w XIX wieku, przyporządkowanym Słońcu.

a07a10a18

I w ten sposób możemy sobie porównywać poszczególne stulecia z wielkim arkanami. Pytamy o reformację, proszę bardzo, XVI wiek, czyli Wieża. Coś się zawaliło w świecie chrześcijańskim. A co takiego pojawiło się w następnym, XVII wieku, żeby można było kojarzyć to z wielkim arkanem Gwiazda? Pojawił się niezwykły projekt głębokiej odnowy duchowej naszego świata, znany pod nazwą różokrzyża. Można do tego dodać mistyków śląskich z Jakobem Böhme na czele i jego dziełem pod bardzo wymownym tytułem „Aurora”. Ale Gwiazda oznacza nadzieję, która, jeśli się urzeczywistni, to dopiero w dalszej perspektywie czasowej. W XVI wieku powstała też nowożytna nauka – i to ona jest na razie naszą Gwiazdą.

a16a17

A kim był Jezus Chrystus, od którego narodzin liczy się nową erę? Jak to kim? – Magiem.

Cdn.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s