Wielki arkan Gwiazda czyli gwiazdozbiór Wodnika

awatar swiatW związku z artykułem na temat Bastet Sistrum i jej grupy „Bezpłatna Ezo-Pomoc” zapowiedziałem jeszcze trochę astrologii. Ale że to i owo na temat jej horoskopu powiedział już Mirosław Czylek, a strona Klubu Tarota poświęcona jest w zasadzie tarotowi, więc ograniczę się do wątku, który ma odniesienie do tarota. Chodzi mianowicie o ogólnie dostrzegane podobieństwo tradycyjnego wizerunku gwiazdozbioru Wodnika do wielkiego arkanu XVII Gwiazda. Ponieważ zaś już jakiś czas temu podjąłem dzieło dokonania nowego podziału gwiaździstego nieba, który zawierałby odniesienia starych i nowych (przeze mnie ustanowionych) gwiazdozbiorów do kart tarota, więc mogę posłużyć się gotowym szkicem, na którym przedstawiam modyfikację wizerunku gwiazdozbioru Wodnika, upodobniającą go do karty Gwiazda.

Wodnik_Gwiazda (2)

 

17_the_starNa tym szkicu wykorzystałem kartę z talii Ridera Waiteʼa, ale w odwróceniu. Wyjaśniam też, że włączyłem do gwiazdozbioru Wodniku gwiazdę pierwszej wielkości, Fomalhaut, która oficjalnie należy do niepozornego gwiazdozbioru Ryby Południowej i przedstawiana jest jako połykana przez rybę gwiazda na końcu strumienia wody wylewającej się z jednego z dzbanków Wodnika. Szkic ten pokazuje też, że nadaję wizerunkowi Wodnika kierunek wskazany przez południk łączący północny biegun nadgalaktyczny z południowym biegunem galaktyki (odpowiednio 270° dł. nadgalaktycznej i 47.37° długości galaktycznej), co oznacza, że nie jest on odniesiony do układu współrzędnych ekliptycznych – ekliptyka zaznaczona jest na szkicu jako linia poprowadzona od prawego górnego rogu poprzez wizerunek Koziorożca itd. Przy analizie rozmieszczenia siedmiu gwiazdek należy przyjąć, że stanowią one układ 3 + 1 + 3, w którym ta środkowa znajduje się na wspomnianym południku, łączącym wielką gwiazdę z miejscem, w którym się zlewają strumienie z dwóch dzbanków, grupa trzech gwiazdek po lewej stronie karty jest pod gwiazdozbiorem Pegaz, po północnej stronie ekliptyki i nad jednym z dzbanków, a grupa trzech gwiazdek po prawej stronie karty jest pod gwiazdozbiorem Koziorożca, po południowej stronie ekliptyki i nad drugim z dzbanków.

A jak to się ma do Bastet Sistrum? Otóż tak, że można się tym modelem Wodniczki/Gwiazdy posłużyć do interpretacji stosunku Słońca i Księżyca w jej horoskopie, a następnie sprawdzić, czy to działa. Oszczędzę Czytelnikowi całego skomplikowanego wywodu na ten temat, wskazując jedynie na elementy najłatwiej zrozumiałe i najbardziej znaczące.

Cały wizerunek przedstawiony na szkicu rozumiem tak, że – idąc od góry – najpierw JEDNA duża gwiazda rozszczepia się na dwie grupy po trzy gwiazdy i jedną, która reprezentuje pierwotną jedność, a następnie obie te trójkowe grupy przechodzą odpowiednio w dwa dzbanki z wodą i na koniec strumienie z dwóch dzbanków łączą się na powrót w JEDNO. Różnicę tych dwóch grup gwiazd można rozumieć przez pryzmat przeciwstawienia Koziorożca i Pegaza, z których ten pierwszy to kozioł z rybim ogonem (kozioryba), a drugi – koń ze skrzydłami.

Bastet

W horoskopie Bastet Sistrum jednemu z dzbanków (temu pod Pegazem) odpowiada Słońce (2°50ʼ11” Wodnika), a drugiemu, temu pod Koziorożcem, odpowiada Księżyc (8°29ʼ17” Skorpiona). Znaczące jest przy tym to, że Słońce jest w koniunkcji z gwiazdą Altair (1°36ʼ00” Wodnika), a Księżyc – w koniunkcji z Plutonem (9°51ʼ41” Wodnika). Warto dokonać idealizacji tych pozycji, która przedstawia się tak:
Słońce = 360° x (3/7 + 2/11 + 3/13) = 2°49ʼ01.86” Wodnika,
Altair = 360° x (1/2 + 3/7 – 1/11) = 1°33ʼ30.39” Wodnika,
Księżyc =360° x (1/2 + 3/7 – 1/11 – 3/13) = 8°28ʼ53.47” Skorpiona,
Pluton = 360° x (3/7 + 2/11) = 9°44ʼ24.94” Skorpiona.
Wynika z tego, że Pluton ze Słońcem i podobnie Księżyc z Altairem tworzą aspekt 360° x 3/13 = 83°04ʼ36.92”, ponadto że Słońce i Księżyc należą do układów opozycyjnych (w powyższych formułach wskazuje na to ułamek 1/ 2, czyli 360° x 1/2 = 180°). Gruntowniejsza analiza, której jednak nie przedstawię, pozwala uznać, że aspekty trzynastkowe związane są tu ze Słońcem, a jedenastkowe – z Księżycem. Dlatego trzynastkowy aspekt między obiema koniunkcjami pokazuje, że rządzi tu Słońce, a Pluton przy Księżycu jest „agentem” Słońca.
Wydobyta przez tę analizę ukryta opozycyjność Słońca i Księżyca odpowiada przeciwieństwu dwóch dzbanków oraz Pegaza i Koziorożca. A co odpowiada ich łączeniu się? Z rachunków wynika, że aspekt siedemnastkowy. Jakże by inaczej, przecież Gwiazda/Wodniczka to wielki arkan numer XVII. I warto zaznaczyć, że dzień powstania Bezpłatnej Ezo-Pomocy, czyli 15.04.2014, ma z pierwszego sumowania liczb daty (6 + 4+ 7) właśnie 17.
Tak więc oba światła, Słońce i Księżyc, tworzą ze sobą aspekt 360° x 4/17 = 84°42ʼ21.18” – o 0°22ʼ12.79” większy od kąta 84°20ʼ08.39”, wynikającego z podanej powyżej idealizacji. Mieści się on w zakresie tolerancji, zważywszy rozmiary kątowe obu świateł.
Wypada jednak zapytać, co wynika w sensie znaczenia z takich kombinacji i czy one działają, tzn. czy nie jest to tylko sztuka dla sztuki.

Pokażę zatem za pomocą progresywnego Księżyca, że one działają, i to bardzo precyzyjnie.
1. Zakładając, że Księżyc ma swoją pozycję, w której jest (8°29ʼ17” Skorpiona), i swoją również istotną pozycję, w której tworzy aspekt 4/17 ze Słońcem (8°07ʼ50” Skorpiona), wypada uznać, że progresja powinna zadziałać wówczas, kiedy progresywny Księżyc znajdzie się w midpunkcie obu pozycji, czyli w punkcie 8°18ʼ33” Skorpiona. Miało to miejsce 19 lutego 1987 roku o godzinie 15:0:37 GMT, co odpowiada dacie 15 kwietnia 2014 roku, 14:55. Otóż 15 kwietnia 2014 o 18:20 zaczęła działać grupa Bezpłatna Ezo-Pomoc.
2. Zakładając, że Księżyc (8°29ʼ17” Skorpiona) tworzy koniunkcję z Plutonem (9°51ʼ41” Skorpiona) i jest to bardzo istotne dla znaczenia Księżyca, wypada uznać, że progresja powinna zadziałać wówczas, kiedy progresywny Księżyc znajdzie się w midpunkcie obu pozycji, czyli w punkcie 9°10ʼ29” Skorpiona. Miało to miejsce 19 lutego 1987 roku o godzinie 16:33:22 GMT, co odpowiada dacie 9 maja 2014 roku, 3:31. Jest to pozycja bardzo zbliżona do tej, która jest w aspekcie 3/13 do midpunktu Altaira i Słońca (2°13ʼ35.5” Wodnika), czyli do pozycji (9°08ʼ59” Skorpiona). Progresywny Księżyc znalazł się w tej pozycji 19 lutego 1987 roku o godzinie 16:29:45 GMT, co odpowiada dacie 8 maja 2014, godz. 5:50. Średnio biorąc, wychodzi 8 maja 16:30. Otóż 8 maja 2014 ukazał się w Tarace artykuł Babci Ezoterycznej na temat tej grupy.
Dodać można do tego przesunięcie progresywnego Słońca o 27°35ʼ25” (czyli do pozycji 0°25ʼ36” Ryb) dodane do Plutona, tak aby znalazł się on w punkcie 7°27ʼ06” Strzelca, w którym tworzy aspekt 2/13 ze Słońcem. Miało to miejsce 19 lutego 1987 roku o 14:59:30 GMT, czemu odpowiada data 15 kwietnia 2014,ok. 8 rano (w tym dniu została założona grupa Bezpłatna Ezo Pomoc). Otóż obecny okres w życiu Bastet Sistrum odpowiada przesunięciu progresywnego Słońca o 1/13 zodiaku (= 27°41ʼ32.31”), co aktywizuje w jej horoskopie wszystkie układy oparte na aspektach trzynastkowych, z których zająłem się tu tylko układem Pluton/Słońce – i tylko od jednej strony. Sprawa jest w toku, aspekt 4/13 między progresywnym Słońcem a Plutonem dopiero się uściśla.
Podsumowując, powiem tak: Pluton jako „agent” Słońca przez swa koniunkcję z Księżycem transformuje ten Księżyc tak, by zaczął on „siedemnastkowo współbrzmieć” ze Słońcem w Wodniku. Altair, który jest elementem całego omówionego układu, to alfa Orła, gwiazdozbioru, którego wizerunkiem jest orzeł niosący w szponach chłopca z napiętym łukiem. Orzeł ten ogonem dotyka północnego bieguna nadgalaktycznego i frunie na południowy biegun galaktyki wzdłuż południka zaznaczonego na moim szkicu. Strzała wycelowana z tego łuku graniczy z gwiazdozbiorem Wodnika (od góry), a ja całą sytuację rozumiem tak, że ten chłopiec z łukiem to przybysz z gwiazd, który wyląduje zaraz na Ziemi, a po wylądowaniu wyobrażony zostanie jako Wodnik (lub Wodniczka/Gwiazda). Dodam jeszcze, że praktycznie bardzo rzadko się zdarza, żeby astrolog uzyskiwał w progresjach sekundarnych tak dokładne wyniki, jak te, które zaprezentowałem powyżej (zgodność co do dnia).
A jak się mają wydarzenia z grupą Bezpłatna Ezo-Pomoc do moich gwiazdowych analiz, to już pozostawiam wyobraźni czytelników. Ćwiczmy wyobraźnię. Kto powie coś ciekawego na ten temat?

3 comments

  1. To o czym mowa w tym poscie, zwlaszcza ten pierwszy obrazek laczy sie idealnie z moimi osobistymi doswiadczeniami, z miejscem w ktorym mieszkalam i ktore nazywalam Gaja Garden a po niezwyklym doswiadczeniu wlasnie z karta Gwiazdy nadalam temu miejscu takze dodatkowa nazwe – Pomiedzy Dwoma Dzbanami…
    Wczoraj poczulam aby dodac u siebie na blogu wlasnie te karte a po chwili zaczelam sobie uswiadamiac coraz ciekawsze rzeczy a nastepnie trafilam na ten artrykul…
    Bardzo dziekuje i serdecznie pozdrawiam
    Livia Ether Flow

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s