Tarot Apokalipsy Moniki Rychlickiej, czyli jego wariant prawosławny

awatar swiatWszelkie znaki na niebie i ziemi zdają się świadczyć o tym, że Monika Rychlicka ma zamiar skończyć swoją wersję „Tarota Apokalipsy”. Trzeba więc wyjaśnić, że już w założeniu będzie to talia inna od tej, do której rysunki wykonał Robert Sobota. Mianowicie Robert zilustrował katolicki wariant „Tarota Apokalipsy”, a Monika tworzy jego wariant prawosławny.
Podstawowe podziały chrześcijaństwa przedstawiają królowe. Zastosowany tu został klucz geograficzny: prawosławie to Wschód, a zatem kije, natomiast protestantyzm to Zachód, czyli miecze. Dlatego prawosławie wyobraża Królowa Kijów, a protestantyzm – Królowa Mieczy. Symbolicznie pośredniej geograficznej pozycja katolicyzmu odpowiada Królowa Pucharów. Stosownie do tego jej tytułowy rekwizyt został zinterpretowany jako kielich w dłoni nierządnicy na bestii, której imię „Wielki Babilon” jest przez komentatorów protestanckich odnoszone do Rzymu jako stolicy papiestwa.

K_Krolowa Kijow_rychlicka_smallQueen of Cups EN_PL
Przy charakteryzowaniu stosunku katolicyzmu do prawosławia wykorzystana została odmienna symbolika sakralnej architektury chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego. Na Wschodzie występuje motyw kopuły, ducha zachodniego wyraża strzelistość gotyku. W pierwszym wypadku jest to odbicie wyobrażenia nieba okalającego świat i jakby pochylającego się nad nim, w drugim mamy symbol ducha ludzkiego wznoszącego się ponad skończoność i kierującego się ku niebu.
Ta ogólna różnica znalazła swoje odbicie m.in. w dwóch różnych koncepcjach Szóstki Pucharów, zatytułowanej „Sztuka”. Prawosławna Szóstka Pucharów przedstawia sztukę sakralną jako ikonę, w którą zstępuje z nieba boskość, wyobrażona przez Trójcę Święta z ikony Rublowa. Katolicka Szóstka Pucharów przedstawia sztukę religijną jako sublimację, idealizację tego, co ziemskie – pozująca pijanemu malarzowi Madonna, gwiazda pop-kultury, przemienia się na obrazie w Madonnę z Gwadelupy.

P_6 Pucharow_rychlicka_small6 Cups EN_PL
Inne różnice nie idą zapewne aż tak daleko. Mogą się po prostu sprowadzać do różnic w obrzędach, strojach itp. – jak na Trójce Pucharów.

P_3 Pucharow_rychlicka_small3 Cups EN_PL

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s