Znowu o wielkim krzyżu, czyli w jaki sposób mówią do mnie karty tarota

awatar swiatKontynuując wczorajsze badanie wielkiego krzyża za pomocą trzech różnych talii tarota, uznałem, że trzeba przede wszystkim na każdą z czterech planet tworzących ten krzyż wyciągnąć osobną kartę. No i przy okazji zwrócić uwagę na to, w jakiej konwencji tarot ze mną rozmawia. Eksperyment znowu okazał się ciekawy, pokazując, że tarot mówi do mnie głównie za pomocą obrazków, a nie za pomocą utartych znaczeń poszczególnych kart. A oto odpowiedzi tarota na pytanie o znaczenia poszczególnych planet:

Jowisz w Raku

Tego Jowisza Tarot Apokalipsy określił przez Dwójkę Mieczy, Rider Waite też przez Dwójkę Mieczy, a Thoth Tarot przez wielki arkan XIX Słońce.

2 Swords EN_PLs02_two_of_swordsA19 THE SUN

Jest w tym konsekwencja, ponieważ wczoraj Dwójka Mieczy z TA wystąpiła jako znaczenie całego wielkiego krzyża, sugerując dodatkowo, że najważniejszy jest w tym krzyżu Jowisz. Ta sama karta z talii Ridera Waiteʼa ze względu na obecność wody i księżyca podkreśla znak Raka, w którym przebywa Jowisz. Najciekawsza jest jednak karta z Thoth Tarot, wielki arkan XIX Słońce, ponieważ widzimy na niej wokół Słońca krąg znaków zodiaku, rozmieszczonych tak, że na pionowej osi symetrii mamy opozycję znaków Raka (na dole) i Koziorożca (na górze), a pozioma linia przechodząca przez środek Słońca wyznacza opozycję Barana (po lewej) i Wagi (po prawej). Jest to więc układ odpowiadający rozpatrywanemu wielkiemu krzyżowi. Wyróżnia on zarazem znak Raka (w którym obecnie przebywa Jowisz), gdyż w jego sektorze widoczne są dwie pląsające postacie ludzkie z motylimi skrzydłami. Ich zgodny taniec jest zapowiedzią rozwiązania konfliktu, który niesie z sobą wielki krzyż.

Pluton w Koziorożcu

Tego Plutona Tarot Apokalipsy określił przez Waleta Pucharów, Rider Waite przez Dwójkę Pentakli, a Thoth Tarot przez Asa Pucharów.

Page of Cups EN_PLp02_two_of_pentacles___C01 CUPS ACE

Walet Pucharów z TA bardzo ładnie pokazuje strukturę wielkiego krzyża. Ojciec na górze to Jowisz w Raku. Syn w środku na dole to Pluton w Koziorożcu. Jan Chrzciciel z ręką nad głową Jezusa to Uran w Baranie, a grupka świadków wydarzenia po lewej stronie to Mars w Wadze. Jan Chrzciciel i ta grupka ludzi pośredniczą w pewien sposób w dziele Ojca wykonywanym na Synu, a ich głowy układają się w linię poziomą prostopadłą do linii łączącej Ojca z Synem. I to jest ten wielki krzyż, w którym najistotniejsza jest oś pionowa.

Ogólny sens tej pionowej relacji pokazuje As Pucharów. Puchar ma dwa aspekty: jest naczyniem ze stałej, sztywnej materii (znak Koziorożca) i płynną zawartością wlewaną do niego z góry (płynna substancja, której symbolem jest znak Raka). Jeżeli karta ta ma oznaczać Plutona w Koziorożcu, to chyba jako moc, która niszczy stare bukłaki, by mogły powstać nowe – na młode wino. Zasadniczo ten As Pucharów jest bardzo kompatybilny z Waletem Pucharów. Oznacza po prostu ten puchar w rękach chrzczonego Jezusa – albo jego samego jako ten puchar.

W tym kontekście Dwójka Pentakli z talii Rider Waiteʼa pokazuje po prostu rzeczywistość jako coś, co podlega ciągłemu ruchowi. Woda (Rak) faluje, ma swoje przypływy i odpływy, a w rytm tego falowania i Koziorożcowe struktury, w które wlewa się woda, muszą być wprawiane w ruch, w szczególności jedne wymienia się na drugie.

Uran w Baranie

Urana Tarot Apokalipsy określił przez Piątkę Pucharów, Rider Waite przez Rycerza Pucharów, a Thoth Tarot przez Asa Buław.

5 Cups EN_PLc12_knight_of_cupsW01 WANDS ACE

Jako pomoc do interpretacji tych kart posłużył mi dzisiejszy sen Agi Caro, opisany tak (zaznaczam, że karty wyciągnąłem, zanim zapoznałem się z tym snem):

„TA łapie mnie w przerwach na bezsenność. Dziś w nocy nieistniejąca (dokładnie takiej jak ze snu niema w talii) karta z TA – że z TA, wnioskuję po stylu rysunku Jezusa Chrystusa. We śnie twarz JCH, rysowana jak w TA, pojawia się w wielkim zbliżeniu, mieniąc się fioletami, z koroną cierniową i kielichem przy ustach. JCH pyta mnie, czy się z nim napije. Stanowczo i bardzo niegrzecznie odmawiam. Potem pokazuje mi się Elżbieta Nowalska, bez okularów, na jakimś wiecu. Mówi o nowym systemie pieniężnym. Przed oczami migają mi podręczniki do Historii Gospodarczej Świata. Mówi to nie tak, jak myślisz, ani nie tak, jak chcesz. Jest tęższa niż w rzeczywistości i ubrana na szaro, co mnie dziwi. Myślę, że to taka pogodna kobieta. Jakoś ten sen z dziś skojarzyłam z krzyżem na niebie. Kwiecień będzie najbardziej dynamicznym miesiącem w tym roku. Te fiolety były w martwych odcieniach.”

Postać kobieca z Piątki Pucharów z TA pokazała się Adze jako ona sama, która nie chce się napić z JCH i niegrzecznie mu odmawia. A do tej Piątki odnosi się też wątek z drugiej części snu – dotyczący nowego systemu pieniężnego. Ta kobieta na karcie chowa przecież do swojej pończochy pieniądze. A sama Ela Nowalska symbolizuje pewne nowe idee zaświatowe dla ludzkości, w których JCH (ten znany nam jako określone wyobrażenie religijne) jest całkowicie nieobecny. Współpraca Urana z Jowiszem polega więc na tym, że Jowisz proponuje nowe idee, a Uran mówi do starych, mających, konkretnie biorąc, twarz JCH: „Panu już dziękujemy, na nasze pieniążki niech pan już dłużej nie liczy.”

Talia Ridera Waiteʼa pokazała z kolei tego Urana jako Rycerza Pucharów. To jest ten JCH z kielichem, z którym Aga nie chciała się napić. Ma on w tej talii szczególny związek z kartą Śmierć, toteż jego dewocyjne fiolety są martwe. A Thoth Tarot dopełnia całą sytuację Asem Buław, którego znaczenie jest takie: odrzućmy to, co stare, bo płonie już nowy ogień, zstąpił już nowy duch.

Mars w Wadze

Marsa Tarot Apokalipsy określił przez Asa Mieczy, Rider Waite przez 8 Kijów, a Thoth Tarot przez 5 Buław.

Ace of Swords EN_PLw08_eight_of_wandsW05 WANDS FIVE

Odpowiednio do przeciwstawienia z Waleta Pucharów z TA, na którym po jednej stronie stał Jan Chrzciciel (Uran w Baranie) a po drugiej grupka ludzi (Mars w Wadze), można na osi Uran w Baranie – Mars w Wadze zauważyć przeciwstawienie Jednej Buławy (As Buław) i wielu buław (5 Buław w Thoth Tarot, 8 Buław w talii Ridera Waieʼa).

Wiele buław, zwielokrotnienie energii Marsowej, prowadzi w pierwszym rzędzie do konfliktu, sporu, chaosu oraz wzajemnego blokowania się – i taką interpretację Marsa w Wadze daje na Piątce Buław Thoth Tarot.

Rider Waite ujmuje sprawę od innej strony, nie jako zaburzenie przez Marsa ładu właściwego Wadze, ale jako uporządkowanie przez Wagę skonfliktowanych Marsowych działań. Tyle tylko, że to uporządkowanie na Ósemce Buław przekracza standardy uzgodnionego w wyniku negocjacji kompromisu, bo wszystkie buławy na karcie pędzą zgodnie i bezkolizyjnie tak jakby ogarnięte jedną myślą i uczuciem.

Skąd to się bierze? Sprawę wyjaśnia As Mieczy z Tarota Apokalipsy – jeden miecz, jedna koncepcja, jednomyślna decyzja inspirowana przez Anioła, który trzyma ten miecz w dłoni. Czyli po jednej stronie, po stronie Urana w Baranie, była Jedna Energia Asa Buław, a po drugiej stronie, gdzie te energie są zwielokrotnione, jest za to Jedna Myśl Asa Mieczy. Sytuacja bardzo obiecująca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s