Konkurs trzech talii tarota. A zadanie konkursowe: wielki krzyż na niebie.

awatar swiatKontynuując badania na temat wzajemnej kompatybilności różnych talii tarota, postanowiłem zrobić prosty test. Zadałem trzy pytania i wyciągnąłem kolejno, w celu otrzymania na nie odpowiedzi, po trzy karty z trzech różnych talii: 1. Z Thoth Tarot Crowleya, z Tarota Apokalipsy i z talii Ridera Waiteʼa. Jeśli brać na serio tarotowy paradygmat, odpowiedzi powinny być ze sobą zbieżne, tzn. każda talia powinna na swój sposób powiedzieć to samo, co dwie pozostałe. Zgodnie z oczekiwaniami (opartymi na zdrowym rozsądku) karty wyszły jednak za każdym razem kompletnie różne. Pomyślałem sobie: nie szkodzi, ważne, żeby interpretacje były podobne. Pytania, jakie zadałem, były następujące: 1. Jakie jest ogólne znaczenie wielkiego krzyża, który utworzą 24 kwietnia 2014 Pluton w Koziorożcu, Jowisz w Raku, Uran w Baranie i Mars w Wadze? 2. Jakie przyniesie on skutki dla świata? 3. Jakie będzie jego znaczenie dla mnie osobiście.

Na pierwsze pytanie wyszły odpowiednio: Prince of Cups (Thoth Tarot), 2 Miecze (Tarot Apokalipsy), 5 Pentakli (Rider Waite).

C12 CUPS PRINCE2 Swords EN_PLp05_five_of_pentacles

Najjaśniejszej odpowiedzi udzielił Tarot Apokalipsy: Chodzi o konflikt dwóch prawd, ziemskiej i duchowej. Dwie opozycje i cztery kwadratury na niebie opisują właśnie silne napięcia i konflikty, a trzy z czterech planet, które biorą w tym udział (Pluton, Uran, Mars), działają głównie destrukcyjnie, co zapowiada, że skutki tego konfliktu będą, ale to już antycypuje drugie pytanie. Jeżeli chodzi o samą kartę, to narzuca się, że reprezentant prawdy duchowej odpowiada Jowiszowi w Raku jako jedynej pozytywnej energii w tym wielkim krzyżu.

W tym kontekście Prince of Cups z talii Crowleya odpowiada właśnie Jowiszowi z wielkiego krzyża i ukazuje go jako najważniejszą planetę całego układu – tę, która mówi o pozytywnym celu, w imię którego uruchomione zostały potężne siły destrukcyjne, żeby przygotować dla niego grunt. Prince of Cups charakteryzowany jest poprzez żywioły jako powietrzny aspekt wody. Z pewnością prawda duchowa jako jedna z dwóch prawd, których konflikt jest pokazany na Dwójce Mieczy, ma znacznie bardziej wodny charakter niż prawda astronoma. Prince of Cups reprezentuje znacznie bardziej wyobraźnię bez granic niż trzeźwość suchego intelektu gubiącego się w detalach. To w imię prawdy Księcia Kielichów trzeba wstrząsnąć sztywnymi strukturami naszego świata, żeby mogła się ona w nim pomieścić.

Piątka Pentakli z talii Ridera Waiteʼa nabiera w tym kontekście znaczenia wielkiego arkanu V (Papież). Mówi o tym nawet układ pentakli na świetlistym witrażu. Cztery dolne ułożone w kwadrat oznaczają świat czterech żywiołów fizycznego świata, na które rozciąga się ziemska władza IV Cesarza. Papież to wymiar duchowy dodany do ziemskiego świata – jako obecny w tym świecie, bo reprezentowany przez Papieża, stanowiącego także element ziemskiego porządku. Skądinąd jest też na tej karcie dualizm z Dwójki Mieczy z Tarota Apokalipsy jako przeciwstawność nędzy ziemskiej reprezentowanej przez parę biedaków i wartości duchowych, które z tym światem i jego bogactwami raczej kolidują jako bogactwo całkiem innego rodzaju. Jowisz w Raku to będzie ten witraż, a cała reszta rysuje w ponurych barwach stan naszego świata, którym trzeba wstrząsnąć.

Na pytanie o skutki wielkiego krzyża dla świata wyszły następujące karty: XIV Art (Thoth Tarot), 2 Kije (Tarot Apokalipsy) i 6 Kielichów (Rider Waite).

A14 ART2 Wands EN_PLc06_six_of_cups

Thoth Tarot udziela odpowiedzi bardzo optymistycznej – uruchomiony zostaje alchemiczny proces transformacji tego świata. Wiele starego będzie musiało obumrzeć, żeby mogło narodzić się nowe. Nierównowagę trzeba zrównoważyć itp. W kontekście kart wyciągniętych z pozostałych dwóch talii istotny jest tu jednak stosunek dwóch elementów – ognia i wody. Wściekłość ognia jest łagodzona przez wodę, czego rezultatem jest światło rozszczepiające się na siedem kolorów tęczy. Tą wodą wydaje się omawiany już Książę Kielichów jako odpowiednik Jowisza w Raku z obecnego wielkiego krzyża na niebie.

Patrząc pod tym kątem na Dwójkę Kijów z Tarota Apokalipsy widzimy w czarnoskórym poganinie ogień, a w białym chrześcijańskim misjonarzu – wodę, czyli Księcia Kielichów z Thoth Tarot, Papieża z Dwójki Mieczy i Jowisza w Raku z wielkiego krzyża. Na tej karcie coś się dzieje – misjonarz ewangelizuje. Na Dwójce Mieczy obaj panowie stoją odwróceni do siebie plecami i nawzajem się ignorują. Wielki Krzyż wywołuje więc konkretny skutek, przeciwstawność została wprawiona w ruch w celu jej złagodzenia.

W takim kontekście Szóstka Kielichów z talii Ridera Waiteʼa domaga się całkiem innej interpretacji od zwyczajowo przyjętej. Odpowiednikiem misjonarza jest chłopiec w czerwonym kapturze. Drugi element układu, czyli czarnoskóry poganin, rozszczepił się zaś na dwie postacie: dorosłego mężczyznę na dalszym planie, który odchodzi (widzimy jego plecy), i dziewczynkę, która przyjmuje od chłopca kielich z kwiatem. Stare odchodzi, nowe się rodzi.

I wreszcie trzecie pytanie – o skutki tego krzyża dla mnie osobiście. Wyszły karty nastepujące: As Buław (Thoth Tarot), Rycerz Mieczy (Tarot Apokalipsy) i 6 Mieczy (Rider Waite).

W01 WANDS ACEKnight of Pentacles EN_PLs06_six_of_swords

Thoth Tarot odpowiada ogólnikowo, ale bardzo pozytywnie: As Buław. Inaczej mówiąc, duży zastrzyk energii, siła przebicia, która bardzo mi się może przydać. Ja i świat to dwie bardzo różne rzeczy. Dlatego w tym samym czasie światu potrzeba wody, by złagodzić jego ogień, a ja potrzebuję więcej ognia. Po co?

To pokazuje karta wyciągnięta na to samo pytanie z Tarota Apokalipsy. Jest to Rycerz Denarów, Nauczanie. Odpowiednikiem ognistej buławy z Thoth Tarot jest tu słońce w prawym górnym rogu. To jest ta moc, siła przebicia, która sprawia, że rozszerza się grono osób, do których trafia słowo, które głoszę. Karta pokazuje, że trafia ono do ryb i do orłów, ale poza tym są to perły rzucane przed wieprze. Kluczowe są ryby, bo to dla nich trzeba być słońcem, żeby trafiło do nich słowo. Orzeł idzie za swoją gwiazdą, do wieprzy i tak słowo nie dotrze.

Potwierdza tę diagnozę Szóstka Mieczy z talii Ridera Waiteʼa. Mężczyzna wiosłujący i kierujący łodzią to odpowiednik rycerza z Rycerza Mieczy z Tarota Apokalipsy – to ja. Widzimy na tej karcie przeprawę przez wodę. A to właśnie w wodzie pływają ryby – ludzie, którzy są zdolni do tego, żeby uwierzyć w Słowo. Ale potrzebują oni przewodnika. I tu wkraczam ja (z moim Tarotem Apokalipsy, którego orły już nabyły, a ryby się do tego nie kwapią).

No cóż, za pomocą trzech talii opowiedziałem jedną historię, a nie trzy osobne. I talie te opowiedziały je wspólnymi siłami, dopowiadając swoje do tego, czego inne wprost nie mówiły. I taki jest rezultat mojego tarotowego eksperymentu.

4 comments

  1. A co Pan sądzi o wielkim krzyżu jako astrolog? Podobno taka kombinacja zdarza się bardzo rzadko i niesie poważne zmiany. Ponadto w kwietniu mamy 2 zaćmienia, i Słońca, i Księżyca, to wszystko razem daje bardzo wybuchową kombinację.

    Polubienie

    1. Pisałem już o tym wielkim krzyżu (lub wielkim półkrzyżu) kilkakrotnie na swoim blogu (najpierw starym, potem nowym). Działa on w wymiarze globalnym i indywidualnym, o ile ktoś jest do niego podczepiony jakimś elementem swojego horoskopu. Ogólnie działa tak, że jest destrukcyjny dla tego, co stare, a dodaje energii i siły przebicia temu, co nowe. Ja osobiście jestem podczepiony pod ten układ swoim Neptunem w Wadze i przyniósł od dla mnie skutki raczej pozytywne (wydaliśmy w okresie jego działania w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku) Tarota Apokalipsy w postaci talii kart. Najdokładniejszy wielki krzyż utworzył się w ostatniej dekadzie kwietnia br. Poświęciłem temu dwa ostatnie wpisy na moim blogu na stronie http://www.tarotapokalipsy.com. Pierwszy z nich dotyczył układu z dnia kanonizacji, kiedy to na Uranie znalazł się dodatkowo Księżyc, a drugi dotyczył układu planet z 24 kwietnia, kiedy doszło do symbolicznie znaczącej tragedii (Marco Gusmini zginął przygnieciony posągiem Chrystusa dedykowanym Janowi Pawłowi II). Faktem jest, że z naszej perspektywy ten okres kulminacji wielkiego półkrzyża upłynął pod znakiem wydarzenia religijnego, co zapowiada jakieś wstrząsy i zmiany w Kościele Katolickim.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s