Tarot Medytacyjny Poznaj siebie Dariusza Cecudy – recenzja, część VI

awatar swiatPo omówieniu blotek buławowych, pentaklowych i mieczowych odpowiednio w części III, w części IV i w części V recenzji, przystępuję na koniec do żywiołu kielichów. I to już będzie zakończenie moich komentarzy do tej talii. Ogólnie biorąc, blotki w Tarocie Medytacyjnym „Poznaj siebie” często nawiązują do blotek z talii Ridera Waite’a, powtarzając ich kompozycję, sposób rozmieszczenia symboli żywiołów, ale też dokonując ich reinterpretacji, lub niekiedy oddając ich możliwy sens za pomocą innych środków. Dlatego w poniższych rozważaniach będzie można przeważnie znaleźć zestawienia kart z obu talii, niekiedy nawet bez żadnego komentarza w tekście, kiedy uważam, że znaczące nawiązania będą i bez tego widoczne.

Cecuda Kielichy IIIOtóż w sekwencji blotek w żywiole kielichów oprócz zasadniczego modelu kielicha pojawiają się jeszcze kielichy wielkie i kielichy czarne o odmiennym kroju. Znaczenie kielicha wielkiego wynika, jak się wydaje, z symboli przedstawionych na Trójce Kielichów, na której widzimy w górnym kielichu na środku dużo owoców i warzyw – motyw znany z Giermka i Króla Pentakli – w lewym dolnym kielichu sznur pereł, a prawy dolny kielich pusty. Wszystkie te kielichy stoją na krawędziach muszli, w środku której znajduje się wielka perła, zbyt wielka, by mogła się zmieścić w którymś z tych kielichów. Ta perła kojarzy się, oczywiście, z „Hymnem o perle”, jest więc ona tym skarbem, po który wyrusza się na ziemię, by powrócić z nią do domu w niebie. Trójka Kielichów pokazuje więc sytuację człowieka, któremu dane było cieszyć się różnymi rozkoszami tego świata, któremu także trafiły się liczne małe perełki mające swoją wartość w wymiarze duchowym, ale który nie jest jeszcze gotowy, by sięgać po to, co najważniejsze.

Na Czwórce Kielichów sytuacja jest inna. Mówi ona o kimś, kto przed wcieleniem się na ziemi zaplanował sobie, że ruszy na poszukiwanie tej perły i jest do tego przygotowany dzięki poprzednim żywotom, ma już kielich odpowiednich rozmiarów, ale na ziemi, jedząc ziemski pokarm, zapomniał o celu swojego życia. To zapomnienie symbolizuje czerń pucharu, a utrzymuje go w tym stanie niepamięci ziemska namiętna miłość, którą wyraża kwiat tulipana w pucharze, miłość prowadząca go w innym kierunku. Czy jest to niewłaściwy kierunek? Tego nie można powiedzieć, jeśli z tej perspektywy popatrzymy na Dziewiątkę i Dziesiątkę Kielichów, na których też widzimy te wielkie kielichy.

Cecuda Kielichy IIII, VIIII i X

Waite Kielichy !V, IX, X

Na Dziewiątce jest to jeden kielich stojący chyba w muszli, w której rozwija się perła. Na Dziesiątce zaś widzimy w centrum dwa kielichy większe od pozostałych ośmiu, symbolizujące miłość między dwojgiem ludzi i osiąganie zasadniczego celu życiowego nie w pojedynkę – jak na Dziewiątce – lecz w dwoje. Ta różnica widoczna jest też w talii Ridera Waite’a, w której Na Dziewiątce Kielichów widzimy jednego człowieka z zadowoloną miną, w pełni usatysfakcjonowanego, a na Dziesiątce – parę, kobietę i mężczyznę, i jeszcze ich dzieci. I to drugie spełnienie jest wyższe, podobnie zresztą jak w talii Dariusza Cecudy, w której na Dziesiątce Kielichów wokół tych kielichów widać promieniste światło i tęczę.

Cecuda Kielichy As i II

To, że trzeba mieć kogoś, żeby zaspokoić serce, pokazuje Dwójka Kielichów – najbardziej oczywista blotka w całym tarocie, mająca we wszystkich taliach ten sam sens, ukierunkowany na związek męsko damski. Kwiat tulipana i makówka z nasionkami w środku mają tu po prostu znaczenie symboli seksualnych. Intensywność kolorów podkreśla zmysłowy charakter sfery, której dotyczy ta karta. Ale dla odmiany As Kielichów wprowadza nas w sferę bardziej wysublimowaną i duchową, na co wskazuje zbielony kolor niebieski – kolor niebo – i jasne światło emanujące z kielicha. Nawiązuje do tych barw górna część tła na Dziesiątce Kielichów.

Cecuda Kielichy VII

Żeby jednak znaleźć w tym życiu poszukiwaną perłę, trzeba sobie przypomnieć, że w naszej ziemskiej wędrówce mamy właśnie jej szukać – czarny nieprzenikniony dla wzroku kielich musi stać się przejrzysty. Sytuacje tę pokazuje Siódemka Kielichów, której sens jest taki, że powinniśmy próbować w tym życiu wielu rzeczy, które nas – na pewno nie bez powodu – pociągają, a wtedy, w miarę zdobywania coraz to nowych doświadczeń, poszczególne kielichy zaczną układać się w coraz bardziej zamknięty krąg wokół tego głównego kielicha i w końcu odnajdziemy w nim tę naszą drogocenną perłę i ujrzymy bijący od niej blask jako nasz życiowy punkt orientacyjny.

Cecuda Kielichy VIII

Na Ósemce Kielichów ważnym elementem jest to światło na horyzoncie – pewny punkt orientacyjny w życiu. Można teraz życie uporządkować zgodnie z jego zasadniczym celem. Siedem kielichów stoi już na swoim miejscu. Jedne z nich to doświadczenia już poczynione, inne dopiero zaplanowane. Ale jednego elementu jeszcze brakuje. Jest to ten ciemny kielich w lewym górnym rogu, pozostający w strefie cienia (przyporządkowany ciemnemu księżycowi w prawym górnym rogu), a nie w strefie oświetlonej blaskiem słońca widocznego nisko nad horyzontem.

Cecuda Kielichy V

W odróżnieniu od Ósemki, Piątka Kielichów pokazuje nieudane próby picia z różnych kielichów, kosztowania ich zawartości. Dwa przewrócone przejrzyste kielichy to te, których smak już poznaliśmy, ale to nie było to, czego szukaliśmy. Z takiego samego kielicha, ale stojącego, jeszcze nie napiliśmy się. Dwa czarne kielichy to symbol tego, o czym nawet nie wiemy, że istnieje, a może to być właśnie to, czego szukamy. Mężczyzna odwrócony tyłem do tych kielichów stoi nad brzegiem strumyka i czeka, co mu jego nurt przyniesie. Ten strumyk to strumień uczuć, które przez niego przepływają.

Cecuda Kielichy VIZ kolei Szóstka Kielichów pokazuje harmonię uczuciową, życie spełnione, udane, w którym jest wszystko to, co trzeba, którego można tylko pozazdrościć itp. Ale właśnie najważniejszej rzeczy w nim nie ma – tego, czego symbolem jest ten wielki kielich. Mamy więc to wszystko, co ludzie uważają za szczęście: zdrowie, dom, rodzinę, dzieci, sukcesy zawodowe itp. Ale cóż z tego, że ludzie to uważają za szczęście? Czy jest w tym coś naszego własnego, czy tylko zestaw ogólnie cenionych dóbr? Czy tylko na tyle nas stać? Mamy to wszystko, ale co dalej? Odpowiedzi na to pytanie udzieli Siódemka Kielichów, o której już była mowa, i dalszy ciąg sekwencji blotek kielichowych..

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s