Gwiazda Dawida jako klucz do interpretacji czterech wielkich arkanów Tarota Marsylskiego

swiat (Small)

Kontynuując uważne przyglądanie się kartom z CBD TAROT DE MARSEILLE, zauważyłem, że na czterech kolejnych wielkich arkanach (od XVI do XIX) widzimy na górze jakiś świecący obiekt, a poniżej wielość mniejszych elementów:

XVI Wieża (LA MAISON DIEU): 1 piorun + 37 kółeczek (19 po prawej stronie pioruna, 18 po lewej),

XVIII Księżyc (LA LUNE): 1 księżyc + 19 odwróconych kropel,

XIX Słońce (LE SOLEIL): 1 słońce + 13 odwróconych kropel (7 po prawej, 6 po lewej),

XVII Gwiazda (LE TOILLE): 1 duża gwiazda + 7 małych.

Można się zastanawiać, czy liczba tych drobniejszych elementów jest, czy też nie jest przypadkowa. Moim zdaniem nie jest przypadkowa, ponieważ można wskazać ezoteryczny model generujący takie właśnie liczby, jakim jest Gwiazda Dawida budowana z kółeczek.

Pierwsza taka gwiazda powstaje na bazie trójkąta o bokach = 4 kółeczka, składającego się z 10 kółeczek. Nałożone na siebie dwa takie trójkąty tworzą Gwiazdę Dawida zbudowaną z 13 kółeczek, a ich część wspólna zawiera 7 kółeczek.

Drugą jest gwiazda powstała na bazie trójkąta o bokach = 7 kółeczek, składającego się z 28 kółeczek. Nałożone na siebie dwa takie trójkąty tworzą Gwiazdę Dawida zbudowaną z 37 kółeczek, a ich część wspólna zawiera 19 kółeczek.

Kolejną jest gwiazda powstała na bazie trójkąta o bokach = 10 kółeczek, składającego się z 55 kółeczek. Nałożone na siebie dwa takie trójkąty tworzą Gwiazdę Dawida zbudowaną z 73 kółeczek, a ich część wspólna zawiera 37 kółeczek. Ta gwiazda jest najsłynniejsza ze względu na to, że hebrajski wyraz CHOCHMA (Mądrość, 2 sefira) ma wartość gematryczną 73, a wartość porządkową 37. Ale dla celów analizy w/w wielkich arkanów tarota wystarczą w zupełności dwie pierwsze gwiazdy.

Gwiazda Dawida

Kluczowe znaczenie ma, jak się wydaje, wielki arkan XVI LA MAISON DIEU – Dom Boga. Podział 37 kółeczek na dwie grupy – 19 po prawej, 18 po lewej – pokazuje, że ten Dom Boga to Słońce (XIX)  + Księżyc (XVIII). Sama liczba 37, jak to wynika z opisu nieba w Apokalipsie, jest liczbą Chrystusa jako Siedmiookiego Baranka: 1 Najwyższy na tronie + 4 żywe istoty  + 7 duchów Bożych jako (7 pochodni płonących przed tronem Boga) + 24 starszych + 1 Siedmiooki Baranek (Chrystus) = 37. Zresztą w gematrii greckiej „Iesous” = 888 = 37 x 24, „Christos” = 1480 = 37 x 40, a „Iesous Christos” = 2368 = 37 x 64. Ale też 666 = 37 x 18.

Liczba 19 odwróconych kropel na wielkim arkanie XVIII to sugestia, że poprzez Księżyc (18) prześwieca Słońce (19).  Skądinąd, numerologicznie biorąc, 37 = 3 + 7 = 10 = 1 + 0 = 1, podobnie jak 19 = 1 + 9 = 10 = 1 + 0 = 1. Podobnie Iesous Christos = 2368 = 2 + 3 + 6 + 8 = 19 = 1 + 9 = 10 = 1 + 0 = 1.

Jeżeli idzie o drugą Gwiazdę Dawida – 13 (7) – to istotne jest w jej przypadku rozumienie 13 jako 12 + 1, a 7 – jako 6 + 1. Jedynkę reprezentuje kółeczko środkowe, które dodane do pozostałych dwunastu kółeczek daje 13 jako całą gwiazdę, a dodane do 6 wokół niej – 7 jako część wspólną obu trójkątów. 13 jako 1 + 12 to archetypowa struktura Jezus Chrystus + 12 apostołów. Natomiast 7 jako 6 + 1 to tydzień jako sześć dni powszednich i niedziela (odpowiednio do sześciu dni stworzenie i siódmego, kiedy Bóg odpoczywał), a także Słońce i pozostałych sześć ciał niebieskich w klasycznym systemie astrologii, siedmiu elohim, wśród których jeden jest najwyższy, menora, w której środkowa tuleja jest wyróżniona wśród siedmiu itd. Dlatego jak najbardziej słusznie na karcie Gwiazda w Tarocie Marsylskim układ małych gwiazdek jest 3 po lewej, jedna w środku, 3 po prawej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s