Tarot Apokalipsy

poziomkaUkazał się wreszcie nowy polski tarot, noszący nazwę „Tarot Apokalipsy”. Autor – Światosław Nowicki, ilustracje – Robert Sobota & Magdalena Walulik. W talii sporo jest odniesień do polskiej, katolickiej religijności oraz, jak sama nazwa wskazuje, do apokalipsy. Na początek opowiem o jednej z kart Nowickiego, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest to dziesiątka monet, nazwana przez autora „Dziedzictwo”. Na załączonym rysunku widnieje ona w prawym, górnym rogu:

19_Sun EN_PL (Small)  Page of Swords EN_PL (Small)   10 Pentacles EN_PL (Small)

03_Empress EN_PL (Small)   revers 1   7 Cups EN_PL

Kart przedstawia człowieka, który odprawia pogański rytuał obok ruin kościoła. Nie wiem, jaki był zamysł Autora, ale moja percepcja obrazu jest następująca: Religie jedna po drugiej mogą upadać, walić się w gruzy, ale jest coś co przetrwa. To nasz rdzeń, nasza duchowość, którą nosimy w sobie. Coś, co leży w naszej, ludzkiej naturze i jest nie do wykorzenienia. Coś, co nie da nam się odebrać. Cała otoczka, posągi, pamiątki, zwyczaje, wszystko to może spłonąć na stosach. Ale nasz duch, dopóki istnieje, zachowa swój związek z naturą i prędzej czy później do niej powróci. Ten wieczny powrót jest właśnie nieśmiertelną duchowością, która przetrwa wszystkie dziejowe pożary i przeżyje wszystkie religie.
Mamy w naszym kraju wielu utalentowanych artystów – tarocistów. Cieszy mnie to niezmiernie, że w polskim, słowiańskim świecie jest tylu ezoteryków, którzy mają coś ciekawego do przekazania. Wystarczy zerknąć na witrynę Aecletic Tarot, a dokładniej na podstronę Eaester European Tarot Decks. Większość z przedstawionych tam talii powstała w naszym kraju.
Do polskich talii dołącza teraz Tarot Apokalipsy. Dzięki Pani Magdalenie Walulik trafiłam wreszcie na pdf z pełnym opisem talii, dzięki czemu mam już jakie takie pojęcie o co w Tarocie Apokalipsy chodzi.

Przede wszystkim muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem pracy, jaka została włożona w tę talię. Rzadko spotyka się taroty o tak gruntownie przemyślanej strukturze. Każdy obraz ma tu swoje ściśle określone miejsce. Talia jest bardzo dopracowana jako całościowy system. Podobnie, każdy obraz wykonany jest w sposób niezwykle przemyślany, jeśli chodzi o symbolikę.
Cała talia odwołuję się do archetypów w ujęciu apokaliptyczno – chrześcijańskim. Wielkie arkana przedstawiają najważniejsze zręby chrześcijaństwa, arkana małe natomiast odwołują się do konkretnych przykazań, sakramentów i zasad katolicyzmu. Przykazania ukazano na piątkach, siódemkach i dziewiątkach, przy czym pierwsza grupa (piątki) odwołuje się do podstawowych zasad życia ludzi, druga (siódemki) do relacji z Bogiem, a trzecia (dziewiątki) do „wyższego ja” człowieka. Dwójki mówią o dualizmie, czwórki o spełnieniu. Trójki obrazują katolickie sakramenty. Na ósemkach wspaniale przedstawiono postacie indywidualistów, jako symbole niezależnej drogi. Dziesiątki kijów oraz pucharów przedstawiają sakramenty Namaszczenia oraz Spowiedzi i Pokuty. Przepiękne dziesiątki mieczy oraz denarów (moja ulubiona 🙂 wskazują na koniec dawnego porządku i początek nowego świata. Karty dworskie też posiadają swoją strukturę. I tak rycerze oraz walety to historia Jezusa Chrystusa, królowie to najważniejsze osoby z nim związane, a królowe stanowią personifikacje odłamów chrześcijaństwa.
Jak widać, praca włożona w przemyślenie struktury tych kart jest naprawdę imponująca.
Co do obrazów, to są one mocne, kontrowersyjne i wielu ludziom mogą wydać się obrazoburcze. Ja jednak – cóż zrobić – jestem pod wrażeniem. O ile trudno by mi było pracować z tak mocno chrześcijańską i niekonwencjonalną talią, o tyle, przyznaję, już marzę o tym, aby mieć ją w swojej kolekcji. Choćby dla celów kontemplacyjnych lub jako ilustracji do jednej z moich najulubieńszych lektur – Nowego Testamentu.
Wstawiam kilka wyszukanych w internecie przykładów kart z Tarota Apokalipsy. Tym, którzy połknęli apokaliptycznego bakcyla i chcą wiedzieć więcej – odsyłam do darmowego przewodnika pod talii, który znajduje się tutaj.

2 Wands EN_PL (Small)   10 Swords EN_PL (Small)   King of Pentacles EN_PL (Small)

Knight of Swords EN_PL (Small)  9 Swords EN_PL (Small)   Box cover

Cieszę się bardzo, że ten tarot powstał. Zasadniczo rzadko używam niekonwencjonalnych talii, bo większość z nich to po prostu „wyroby tarotopodobne” jak pisał Suliga, które są słodkie niczym fotki gimnazjalistek, ale „puste jak pusta butelka” (określenie Gombrowicza). Inne są nędznymi kopiami interpretacji Arthura Waite’a tyle że przedstawionymi w „nowoczesnej formie” czyli z postaciami kotów, druidów lub kosmitów, co ma niby stanowić o ich nowatorskości. Podobnie jest w wielu książkach. Obfitują one w przaśne interpretacje ilustracji Pameli Coleman Smith, często kompletnie niezgodne z tym, co pisał o nich Waite. Tarot Apokalipsy jest inny. Autor nie wzorował się na tarocie Ridera – Waite’a, Marylskim, tarocie Crowleya, ani żadnym innym. Stworzone zostało kompletne dzieło przemyślane od początku do końca. System tarota został tu w sposób innowacyjny zaadaptowany do życia ziemskiego i duchowego według wartości chrześcijańskich. Lecz mimo to, pozostaje do pewnego stopnia tarotem uniwersalnym. Chyba większość z nas, jeśli nie każdy może odkryć siebie na dwójce kijów – czy to pod postacią czarnego wojownika, czy też misjonarza. Albo też dostrzec, że jest raz jednym, a raz drugim, zależnie od sytuacji. Wielu niczym stara kobieta z dziesiątki mieczy wie, jak to jest, gdy jego stary system wartości powoli odchodzi w zapomnienie. Dziewiątka mieczy również może podziałać na każdego człowieka, niezależnie od wyznania. Czy nie jest tak, że podjęcie ryzyka dla ratowania drugiej osoby to problem, który zawsze porusza?
Polecam wszystkim zapoznanie się z tą talią. Tym, którzy niechętni są umieszczaniu chrześcijańskich wizerunków na tarocie – szczególnie. Sztuka nie musi się podobać, ale powinna poruszać. Tak samo jest z tarotem. A Tarot Apokalipsy porusza. I za to jestem wdzięczna jego Autorom.
Maria Poziomska

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s