Konie w talii Rider Waite’a

swiat (Small)Jest tych koni siedem. Na wielkich arkanach – dwa: XIX Słońce i XIII Śmierć. Na kartach dworskich – cztery: są to oczywiście rycerze. I jest jeszcze siódmy koń – na Szóstce Kijów. Czterej rycerze to najprawdopodobniej czterej jeźdźcy Apokalipsy. Kolory koni się zgadzają: pierwszy jest biały (Rycerz Mieczy), drugi ognisty (Rycerz Kijów), trzeci czarny (Rycerz Monet), czwarty siwy (Rycerz Pucharów).

Konie

I ten czwarty rycerz pojawia się również na karcie Śmierć, Waite zamienia bowiem tradycyjny wizerunek szkieletu z kosą zbierającego żniwo na czwartego jeźdźca Apokalipsy (6,  7-8): „A gdy zdjął czwartą pieczęć, usłyszałem głos czwartej postaci, która mówiła: Chodź! I widziałem, a oto siwy koń, a temu, który na nim siedział, było na imię Śmierć, a piekło szło wraz z nim.” Ta „czwarta postać podobna była do orła w locie” (4, 7). Greckie słowo tłumaczone jako „piekło” to „hades”, świat podziemny, królestwo zmarłych.

Warto zwrócić uwagę na podobieństwo Rycerza Pucharów i Śmierci na koniu z wielkiego arkanu XIII. Warto też zauważyć, że XIX Słońce i XIII Śmierć pozostają we wzajemnym związku jako odpowiednio początek i koniec ziemskiej wędrówki. Na pierwszej z tych kart widzimy dziecko na źrebaku, na drugiej szkielet na koniu. Obie postacie trzymają w dłoni sztandar. Śmierć dzierży w dłoni „czarny sztandar ozdobiony herbem Mistycznej Róży, oznaczającej życie”. Jakież to życie? „Między dwoma filarami na linii horyzontu lśni słońce nieśmiertelności”. Chodzi więc o życie wieczne. Na karcie Słońce widzimy zaś zwykłe fizyczne Słońce, źródło życia ziemskiego.

Twierdzę, że więcej sensu jest w sekwencji wielkich arkanów od XIX do XIII niż w tej zgodnej z kolejnością numerów, czyli od XIII do XIX. Piszę o tym zresztą w przewodniku do Tarota Apokalipsy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s